Цього тижня ЗСУ вперше застосували балістичні ракети виробництва США. За даними Politico, Вашингтон включив їх у пакет оборонної підтримки ще 21 вересня. ATACMS MGM-140A були відображені в розділі “Касетні боєприпаси”. Пентагон зробив це цілеспрямовано, щоб окупаційні війська не мали змоги завчасно вивести техніку за межі радіусу ураження.
Детально
За маркуванням MGM-140 ховається тактична ракета M39 з дальністю польоту 165 км. У технічній документації вона фігурує як ATACMS Block I. Касетна частина ракети містить 950 суббоєприпасів.
Напередодні окупанти опублікували знімки двигуна ракети, яка атакувала аеропорт у Бердянську. З них випливає, що вона була випущена в США 1996 року. Йдеться про досить цікавий аспект, оскільки ракети MGM-140 вироблялися в 1990-1996 рр. Характерною особливістю першої версії ATACMS є БЧ. Як було зазначено вище, в ній міститься 950 суббоєприпасів. Жодна інша версія ракети такою кількістю вражаючих елементів похвалитися не може.
M39 здатна пролетіти 165 км. У зв’язку з цим не до кінця зрозуміло, звідки українські журналісти взяли цифру в 128 км.
Станом на 2007 рік на складах Пентагону зберігалося 1 076 одиниць таких ракет. Армія США почала адаптувати їх під БЧ WDU-18/B вагою 227 кг у рамках програми SLEP. Така ж бойова частина встановлена в ракетах Tomahawk і Harpoon.
Темпи програми SLEP розкриті так і не були. Таким чином, назвати точну кількість ракет M39, що залишилися у Пентагону, неможливо. В американської армії є більш сучасна версія ATACMS з касетною частиною. Мається на увазі M39A1, що має дальність ураження 300 км. Чи були такі ракети передані ЗСУ, невідомо.
Нижче можна побачити зону ураження MGM-140A.
У разі передачі ЗСУ більш сучасної версії ATACMS зона ураження збільшиться майже вдвічі.
За словами експертів, важливим є сам факт передачі балістичних ракет, оскільки це питання лежало в політичній площині. Оскільки Рубікон перейдено, то слід очікувати подальших поставок.