“Твіттер-анонс” латвійського прем’єра Евіки Сіліни нового пакету допомоги для України викликав деяку плутанину через абревіатуру “NBS”. Оглядачі низки ЗМІ припустили, що глава уряду балтійської республіки натякала на передачу зенітних систем MANTIS, які наразі є лише на озброєнні армій ФРН і Словаччини.
Детально
Твіт Сіліни в дослівному перекладі виглядає так:
“Уряд щойно схвалив передачу Збройним Силам України зенітних установок NBS, тактичних безпілотних систем спостереження, а також інших необхідних матеріально-технічних засобів. Це допоможе поліпшити як протиповітряну оборону, так і розвідувальні можливості України”.
Valdība tikko atbalstīja NBS pretgaisa aizsardzības lielgabalu, taktiskās bezpilota novērošanas sistēmas, kā arī citu būtisku materiāli tehnisko līdzekļu nodošanu Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Tas palīdzēs uzlabot gan Ukrainas pretgaisa aizsardzību, gan izlūkošanas spējas. 1/2
— Evika Siliņa 🇱🇻🇺🇦 (@EvikaSilina) April 30, 2024
Ідея передачі ЗСУ настільки сучасних зенітних систем MANTIS виглядає вельми привабливо, але є нюанс: у Латвії немає жодного такого комплексу (наразі армія балтійської республіки має в своєму розпорядженні лише зенітні гармати Bofors L/70, і, можливо, політик мала на увазі саме це озброєння).
Деякі аналітики зазначили, що за абревіатурою “NBS” ховається тип зенітних гармат Nächstbereichschutzsystem (букв. “Система охорони ближньої зони”), які сусідня Литва раніше передала офіційному Києву.
Інші експерти вважають, що у твіті Сіліни йдеться про зенітно-артилерійські системи німецького виробництва MANTIS. Прихильники цієї версії припускають, що Україна була б непоганим випробувальним полігоном для цих рідкісних комплексів, експлуатантами яких наразі є лише бундесвер і Армія Словаччини.
Система MANTIS здатна збивати повітряні цілі на дистанції до 3 км, ведучи вогонь зі швидкістю до 1000 пострілів на хвилину. Одна батарея налічує 6 артустановок, які розподілені на 3 вогневі модулі.