12 лютого Сергій Піпко з КНДІ ім. Шевченка опублікував у Facebook відеоролик із запуском безпілотника з кузова автомобіля. Замість катапульти для запуску БПЛА було використано ракетний прискорювач. Пізніше Піпко видалив свій пост у Facebook, проте було пізно. Запис розлетівся глобальною мережею. Зокрема, його опублікували Стратком ЗСУ та низка українських ЗМІ.
Детально
Піпко є керівником студентського конструкторського бюро NAURocket, яке працює на базі НАУ. Воно займається експериментальним ракетобудуванням. Багато користувачів інтернету подумали, що у відеоролику зображено запуск новітнього українського безпілотника-камікадзе з реактивним бустером. Насправді це не так. Журналісти Defence Express ідентифікували літальний апарат як RZ-60.
Його розробили 2019 року приватна компанія “Рамзай” і Харківський авіаційний інститут. Для запуску RZ-60 потрібна масивна пневматична катапульта. На думку журналістів, безпілотник використовували для демонстрації можливостей ракетного прискорювача.
Дрон RZ-60 спочатку проєктували як заміну старим дронам-мішеням ВР-2 і ВР-3, які використовують ЗСУ для тренувань розрахунків С-300ПТ. У 2021 році у компанії “Рамзай” виникли проблеми з поставками. Поставлені військовими перед інженерами технічні завдання (інерціальна система, передача даних на пульт оператора, відеосистема тощо) істотно збільшили собівартість виробництва RZ-60.
У Defence Express вважають, що теоретично RZ-60 можна перетворити на БПЛА-камікадзе. На практиці зробити це буде вкрай проблематично, оскільки він здатний брати на борт як корисне навантаження не більше 3 кг.