Свіжий звіт американських соціологів з Counterpoint відобразив повернення Apple на першу сходинку глобального рейтингу за динамікою продажів смартфонів. Про це повідомив аналітик організації Сінгх Валія.
Детально
У IV кварталі 2022-го ринок смартфонів різко скоротився: поставки впали на 18% порівняно з попереднім роком, досягнувши найнижчого значення з 2013 року, незважаючи на зростання на 1% порівняно з попереднім кварталом (до 303,9 млн одиниць). Продажі за весь 2022 рік також знизилися до 1,2 млрд одиниць, що є найнижчим показником з 2013 року.
Провину за ослаблення попиту експерти Counterpoint покладають на сукупність низки факторів, найважливіші з яких – війна в Україні, інфляція, економічна невизначеність і макроекономічні проблеми. Усе це призвело до двозначного зниження обсягів поставок у провідних виробників смартфонів, на яких вплинули криза вартості життя, брак робочої сили та зниження купівельної спроможності споживачів.
Унаслідок цього доходи від продажів смартфонів і операційний прибуток знизилися, хоча й не так сильно, як падіння поставок. У 2022 році Apple продала загалом 224,7 млн пристроїв, причому четвертий квартал став найвдалішим триместром для компанії. Однак Samsung продав загалом 259,5 млн пристроїв, залишаючись лідером за річним постачанням смартфонів у світі.
Згідно з даними сервісу Counterpoint Market Monitor, загальна середня ціна продажу у 2022 році зросла на 5% порівняно з попереднім роком завдяки збільшенню кількості телефонів преміум-класу, пропонованих найбільшими OEM-виробниками. Хоча виручка знизилася на 9%, річний дохід від продажу смартфонів досяг $409 млрд, що є найнижчим показником з 2017 року.
Apple стала єдиним з ТОП-5 виробників комплектуючих для смартфонів, які продемонстрували зростання. Директор з досліджень Джефф Філдхак високо оцінив результати “яблучників”, які примудрилися випередити ринок, що переживає труднощі, за показниками зростання постачань, виручки та операційного прибутку. У 2022 році Apple досягла найвищої за всю історію частки в цих показниках – 18%, 48% і 85% відповідно. Це пояснюється вмілим вирішенням виробничих проблем і високими продажами серії iPhone Pro.
Відвантаження смартфонів
Пристрої преміум-класу, яким віддають перевагу добре поінформовані користувачі, менше постраждали від економічної та геополітичної невизначеності. Директор з досліджень Тарун Патхак також відзначив тенденцію преміалізації, яку стимулює Samsung зі своїми складними смартфонами.
Південнокорейський бренд, поряд з Apple, увійшов до числа провідних виробників комплектуючих зі зростанням доходів у 2022 році (+1%, незважаючи на зниження поставок на 5% і операційного прибутку на 1%). “Самсунг” перевершив прогнози ринку, що призвело до невеликого збільшення частки операційного прибутку до 12% у 2022 році.
Китайські гіганти ринку смартфонів, включно з Xiaomi, OPPO і Vivo, зіткнулися із серйозними проблемами через внутрішні блокування, глобальні економічні та геополітичні труднощі, що призвело до зниження постачань на понад 20% і двозначного зниження виручки та операційного прибутку. Їм ще належить мати значний вплив на ринок преміум-класу.
Очікується, що ринок залишиться під тиском у першій половині 2023 року, перш ніж настане пожвавлення і ринкові тенденції почнуть стабілізуватися.