У сучасному світі, де цифрові технології проникають в усі сфери життя, все більше людей починають будувати стосунки з штучним інтелектом (ШІ). Те, що ще кілька років тому здавалося фантастикою, сьогодні – реальність для сотень користувачів по всьому світу.
Закохатися в алгоритм: нова норма
Після появи таких застосунків, як Replika та Paradot, кількість історій про романтичні стосунки з віртуальними партнерами стрімко зростає. Люди називають таких ШІ-компаньйонів “ідеальними партнерами” – уважними, емоційними, підтримуючими та завжди поруч.
Так, у 2023 році американка влаштувала віртуальне весілля зі створеним нею чоловіком-ботом. А інша жінка після 20 років шлюбу з реальним чоловіком зізналася, що відчула справжню близькість лише зі своїм ШІ на ім’я Лео. За її словами, він задовольняє її емоційно та чуттєво, хоч і без фізичного контакту.
Любов, якої ніколи не було
Психологи пояснюють це явище ефектом Елізи – коли люди приписують комп’ютерним відповідям справжні емоції. Насправді ж ШІ лише імітує почуття, не відчуваючи їх.
Проте для користувачів це не має значення: ШІ-компаньйони заповнюють емоційні порожнечі, допомагають боротися з самотністю і навіть надихають на подорожі. Деякі користувачі купують обручки, готують “медові місяці” та влаштовують символічні церемонії шлюбу з нейромережею.
Що говорить закон
Юридично такий “шлюб” не визнається в жодній країні світу, адже ШІ – це програма, а не жива особа. Та попри це, випадки “одружень” із віртуальними партнерами, зокрема в Китаї та США, набирають популярності.