Дослідники з Університету Лінчепінга у Швеції представили інноваційну батарею, яка має м’яку структуру й здатна приймати будь-яку форму. Унікальність розробки полягає у використанні рідких електродів замість традиційних твердих, що дозволяє батареї залишатися функціональною навіть під час згинання, скручування або розтягування.
Під час демонстрації команда живила червону світлодіодну лампу, яка працювала як у звичайному, так і у деформованому стані батареї. Це може стати проривом для сучасних технологій, адже жорсткі акумулятори стримують розвиток носимих пристроїв, м’яких роботів та електронного текстилю.
«Батареї — це найбільший компонент будь-якої електроніки. Сьогодні вони тверді та громіздкі. Але м’який акумулятор можна інтегрувати в гаджети зовсім інакше, без обмежень дизайну», — розповів Айман Рахмануддін, доцент Університету Лінчепінга.
Раніше подібні спроби створення гнучких батарей ґрунтувалися на використанні рідкого металу, наприклад, галію. Проте той міг тверднути під час заряджання, що ускладнювало його практичне застосування. Шведські дослідники знайшли альтернативу — вони використали синтетичні провідні полімери та лігнін, побічний продукт деревообробної промисловості.

За словами Рахмануддіна, матеріал має текстуру зубної пасти й може бути сформований у будь-яку форму за допомогою 3D-принтера. Батарею вже успішно заряджали та розряджали понад 500 разів — і вона зберегла свою ефективність, навіть після розтягування удвічі.
Ще одна перевага — екологічність. Завдяки використанню лігніну та синтетичних полімерів, у батареї немає дефіцитних або токсичних металів. Це робить її більш сталою альтернативою традиційним рішенням.
Проте наразі акумулятор видає лише 0,9 вольта. Вчені вже працюють над підвищенням напруги, розглядаючи використання цинку чи марганцю — поширених і нетоксичних металів, придатних для носимих пристроїв.
У майбутньому така технологія може змінити підхід до проєктування гнучкої електроніки й зробити носимі гаджети ще комфортнішими й зручнішими для користувачів.