Перехід на нову систему вже активно тестується у різних країнах. Так, у Фінляндії, Канаді, Нідерландах, ОАЕ, Великій Британії, Італії, США та Індії проводяться пілотні проекти безпаспортного переміщення людей. Як пише TechSpot, у Сінгапурі громадяни вже можуть перетинати кордон без фізичного паспорта, а незабаром така можливість стане доступною і для туристів цієї країни.
У основі технології лежить концепція Цифрового Туристичного Посвідчення (DTC), розробленого Міжнародною організацією цивільної авіації (ICAO). DTC включає віртуальну частину з інформацією, аналогічною тій, що зберігається в чіпах паспортів, і фізичну частину, розміщену на смартфоні мандрівника. Обидві частини пов’язані між собою криптографічним посвідченням автентичності.
Попередні випробування DTC показали позитивні результати. У Фінляндії пілотний проект дозволив перевіряти особу лише за вісім секунд, при цьому технічна обробка займала лише дві секунди. Однак, незважаючи на привабливість ідеї зменшення черг в аеропортах, перехід на цифрові документи поки що пов’язаний із проблемами конфіденційності та безпеки. Зокрема експерти попереджають про недостатню прозорість технології та про ризики витоків даних та можливості стеження за людьми. Серед потенційних загроз також називаються збої в системі, «шахрайство двійників» та випадки помилкової відмови у доступі:
“Ми насправді не знаємо, наскільки безпечні ці системи”, – зазначає Удбхав Тіварі, директор з глобальної політики продуктів Mozilla.
Іншим важливим питанням залишається керування даними. Адам Цао, керівник проектів цифрової ідентифікації в компанії Entrust, наголошує, що важливо обмежувати доступ до даних, надаючи лише мінімально необхідну інформацію на обмежений термін. Проте, як визнає експерт, досягнення такого рівня контролю потребує великих зусиль.
Використання біометричної ідентифікації в аеропортах викликає суперечки. Наприклад, в Індії система розпізнавання осіб Digi Yatra, яка використовується у 24 аеропортах, викликає критику через обов’язковий характер її використання. При цьому в 2025 році Індія планує відкрити Digi Yatra і для іноземних громадян, а в майбутньому запровадити цю технологію в готелях та на історичних об’єктах, що посилить дискусії про конфіденційність даних.
Питання, чи зможуть цифрові системи повністю замінити традиційні паспорти, залишається поки відкритим, оскільки незважаючи на стрімкий розвиток технологій, перехід до цифрових документів вимагає вирішення безлічі правових, технічних та етичних питань.