Новий спосіб повного відновлення вживаних літій-іонних акумуляторів

Підписуйся на нас:
Telegram | Facebook | Twitter | YouTube-канал

Міжнародна команда дослідників з Китайського інституту матеріалознавства NIMTE та Чиказького університету зробила прорив у збереженні енергії: їм вдалося досягти повного (100%) відновлення напруги в старіючих літій-іонних батареях. Ключем до цього відкриття стало створення катодного матеріалу з властивістю нульового теплового розширення (ZTE).

У світі, де дедалі більше енергії надходить із сонця та вітру, потреба в надійних системах зберігання зростає. Літій-іонні батареї (LIB) стали основою таких рішень завдяки високій щільності зберігання енергії та здатності швидко її віддавати. Проте з віком ці батареї втрачають ефективність через деградацію структури катода.

Однією з причин старіння батарей є реакції кисневого редоксу (OR), які, з одного боку, дозволяють збільшити ємність на 30%, але з іншого — можуть призводити до втрати кисню, асиметричного деформування кристалічної решітки й, відповідно, падіння напруги.

Щоб вирішити цю проблему, вчені виявили у збагачених літієм оксидних катодах ефект негативного теплового розширення (NTE) при нагріванні до 150–250°C. Замість того, щоб вважати це дефектом, вони використали це як налаштовувану властивість. Згодом їм вдалося створити перший у світі катод із нульовим тепловим розширенням (ZTE), який не деформується при нагріванні, що значно підвищує стабільність і довговічність батареї.

Поведінка негативного та позитивного теплового розширення катодних матеріалів батареї при нагріванні
Поведінка негативного та позитивного теплового розширення катодних матеріалів батареї при нагріванні

Найбільш вражаюче досягнення — після впливу на батарею імпульсами напруги в 4 В, дослідникам вдалося повністю відновити кристалічну структуру та повернути втрачений рівень напруги. Це відкриває шлях до створення «розумних» систем заряджання, здатних омолоджувати батареї електромобілів і вдвічі збільшувати їхній термін служби.

Відкриття може мати величезне значення для енергетичної галузі, дозволяючи економити ресурси та зменшити витрати на обслуговування електротранспорту та систем зберігання енергії.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Стрічка новин

19 квітня
18 квітня

Актуально: