На заводі в околицях Стокгольма кожні шість секунд виготовляється нова сонячна батарея вартістю в тисячі євро.
Подробиці
Ці мініатюрні елементи авторства компанії Exeger призначені для революції у використанні повсякденних ґаджетів на кшталт навушників, клавіатур тощо, що в перспективі може кардинально змінити ставлення до світла і взаємодію з технологіями.
Згідно з численними прогнозами, у майбутньому більшість гаджетів працюватиме на сонячних батареях, що призведе до відмови від використання звичних батарейок. На поточний момент подробиці технології Powerfoyle тримають у секреті.
Співзасновник компанії-виробника Джованні Філі під впливом довгих зимових ночей у Скандинавії прийшов до ідеї, що сонце – не єдине джерело енергії. Технологія очолюваного ним бренду дасть змогу використовувати енергію практично з будь-якого джерела світла – сонячного, місячного, свічкового тощо.
Сонячні панелі для приміщень існують уже кілька десятиліть. Перші калькулятори на сонячних батареях з’явилися в 1970-х рр. Однак ці ранні аморфні кремнієві елементи вирізнялися низькою потужністю, крихкістю і жорсткістю, що обмежувало їх застосування.
Прорив стався 1988 року, коли фахівцям Каліфорнійського університету вдалося створити сенсибілізовані барвниками сонячні елементи (т. зв. DSSC), які виявилися значно вигіднішими з економічної точки зору. Незабаром стартувало масове складання цих гнучких напівпрозорих елементів.
Філі разом зі своїм компаньйоном Хенріком Ліндстремом розробив кардинально новий електродний матеріал, що має провідність в 1 000 разів кращу, як порівняти з попередниками. Це призвело до створення сонячних елементів Powerfoyle, які зараз виробляються в комерційних масштабах. Вони, на відміну від традиційних скляних панелей, не містять срібних провідників і не чутливі до часткового затінення, що позитивно позначається на ефективності.
Запатентований матеріал Powerfoyle легко інтегрується в різні продукти, імітуючи поверхні на кшталт дерева, вуглецевого волокна, шліфованої сталі та шкіри, залишаючись при цьому водонепроникним, пилонепроникним і ударостійким.
Розташований у Стокгольмі завод Exeger здатний щорічно “видавати на-гора” до 2,5 млн м². Такою продуктивністю в Європі не може похвалитися ніхто.
З моменту відкриття 2021 року підприємство Exeger є визнаним центром інновацій. За підрахунками керівництва компанії, до 2030 року їхня технологія так чи інакше торкнеться життя щонайменше 1 млрд людей.
Елементи Powerfoyle вже використовуються в навушниках, велошоломах, бездротових колонках тощо. Партнерами шведського бренду виступають компанії “Філіпс”, “Адідас” та ін. Найближчим часом до них може приєднатися Apple (переговори з цього приводу зараз у самому розпалі).