Через віялові відключення жителі багатьох українських міст зіткнулися з непрацездатністю мереж мобільного зв’язку. За словами практикуючих юристів, ненадання послуг операторами через військові дії або аварійні відключення електроенергії є форс-мажорною обставиною. Незважаючи на це, ніщо не заважає абонентам вимагати від операторів компенсувати збитки.
Подробиці
Згідно із заявою адвоката Івана Лібермана, мобільні оператори не несуть відповідальності на ненадання послуг через форс-мажорні обставини. Про це йдеться в листі ТТП №2024/02.0-7.1 від 28 лютого поточного року. Ракетні удари окупантів є форс-мажором. Передбачити або запобігти їм оператори не можуть.
Відповідно до чинного в Україні законодавства в разі ненадання послуги оператором через форс-мажорну обставину оплачувати її абоненти не зобов’язані. Теоретично оператори повинні утримувати з абонентів плату за послуги не повністю. Наприклад, якщо протягом доби інтернет був доступний абонентам 8 годин, то оператор повинен утримати плату тільки за цей час. Такі правила ділового обороту, передбачені ЦК України.
Таким чином, в українців є законне право вимагати від операторів повернути частину сплачених грошей. Якщо виконавець відмовляється це зробити, то замовник має право звернутися до суду. Крім вартості ненаданих послуг, у суді в оператора можна відсудити компенсацію.